تبلیغات
گوناگون و رنگارنگ - آنفولانزای نوع A (خوکی)
گوناگون و رنگارنگ
همه چیز و همه جا
سه شنبه 19 آبان 1388

آنفولانزای نوع A (خوکی)

سه شنبه 19 آبان 1388

نوع مطلب :
نویسنده :fa sa

فقط 5 دقیقه برای مصون ماندن از
آنفولانزای نوع (خوکی) وقت بگذارید ...

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


با سلام و آرزوی سلامتی برای شما دوستان عزیزم در گروه، در رابطه با انواع آنفولانزا خصوصا آنفولانزای خوکی که متاسفانه هنوز هم مهار نشده و همچنان در حال شیوع است تا بحال مطلب زیاد خوانده اید و همینطور در گروه هم طی چند ایمیــل البته متفاوت به گوشه هایی از شناخت این بیماری اشاره کرده ایم ولی از آنجا که اخبار ناگواری از مبتلا شدگان به این بیماری شنیده می شود و بر اساس تازه ترین گزارش سازمان بهداشت جهانی ویروس A/H1N1 ، تا بحال در دنیا 7000 نفر قربانی گرفته است لازم دیدم مطالبی مهم، ساده و پیشگیرانه را برای مصون ماندن از ابتلا به این بیماری تقدیم شما عزیزان نمایم. البته گرچه در خیلی از کشورها متخصصان علم پزشکی اقدام به تهیه واکسن نموده اند و واکسیناسیون اقدامی ضروری تلقی شده است ولی بقول معروف برای ما ایرانی های پیشگیری بهتر از درمان است ...

:: ویروس آنفولانزای خوکی چیست؟

ویروس آنفولانزای H1N1، A که به نام آنفولانزای خوکی معروف است، به طور ژنتیکی به یادآورنده نزدیک ویروس آنفولانزای خوک می باشد. این ویروس شامل ژن های ویروس آنفولانزای خوک، ویروس آنفولانزای پرنده و ویروس آنفولانزای انسان می باشد.

:: راه های سرایت بیماری

این ویروس معمولاً از انسان به انسان دیگر از طریق بزاق راه تنفسی منتقل می شود. به عنوان مثال از راه سرفه کردن و عطسه کردن. (معمولاً به همان نوعی که آنفولانزای معمولی از فردی به فرد دیگر سرایت می کند). این ویروس از طریق مواد غذایی انتقال نمی یابد.

:: گروه هایی که در معرض خطر قرار دارند

کودکان زیر 3 سال، زنان باردار و همچنین کسانی که به بیماری های طویل المدت یا همان بیماریهای کرونیک مبتلا هستند، در گروه های خطر قرار دارند.

:: علائم بیماری

مبتلایان به بیماری آنفولانزای خوکی به طور عمده دارای علائم زیر بوده اند
- تب بالا، معمولا بالای °38 سانتیگراد
- گلو درد و سرفه
- خستگی، عضله درد و سر درد
- آبریزش بینی و چشم
- همچنین علاوه بر علائم یاد شده، بی اشتهایی و حالت تهوع هم مشاهده شده است.

علائمی که اگر در کودکان مشاهده شوند، نیاز به فوریت پزشکی دارد

- اختلال تنفسی
- عوض شدن رنگ پوست به کبودی
- نیاشامیدن آب و مایعات به اندازه کافی
- استفراغ شدید یا اینکه به طور متناوب
- بیدار نشدن از خواب یا اینکه کودک عکس العملی نشان ندهد.
- علائم آنفولانزا (گلو درد، سرفه، آبریزش بینی و چشم) خود به خود از بین میروند ولی با تب و سرفه خیلی بد برمی گردند.

علائمی که اگر در بزرگسالان مشاهده شوند، نیاز به فوریت پزشکی دارد

- اختلال تنفسی
- درد سینه یا حالت فشار در سینه
- سر گیجه فوری
- استفراغ خیلی شدید و متناوب
- علائم آنفولانزا (گلو درد، سرفه، آبریزش بینی و چشم) خود به خود از بین می روند ولی با تب و سرفه خیلی بد برمیگردند.

نکات مهم :

- اگر در کشورهایی که در آن آنفولانزای خوکی همه گیر است، اقامت داشته اید و یا اینکه با فرد مبتلا به آنفولانزای خوکی در تماس نزدیک بوده اید، بهتر است وضعیت سلامت خود را تا یک هفته دنبال کنید و اگر علائم آنفولانزای خوکی را در خود مشاهده کردید و یا حس کردید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. در این حالت به محل های عمومی نروید تا از این طریق سرایت این بیماری را به دیگران کاهش دهید.
- علائم آنفولانزای خوکی یک هفته بعد از سرایت مشاهده می شود.
- اطلاعات دقیقتر از اینکه فرد بیمار به کدامیک از آنفولانزا ها مبتلاست (آنفولانزای A یا آنفولانزای خوکی) از طریق آزمایشاتی که در آزمایشگاه انجام می شود به دست می آید.

:: پیشگیری از سرایت آنفولانزای خوکی

- پوشاندن بینی و دهان با دستمال کاغذی در هنگام عطسه و سرفه و تمیز کردن بینی. دستمال را بلافاصله بعد از استفاده باید دور انداخت
- شستن دست با آب گرم و صابون، به خصوص پس از سرفه کردن، عطسه کردن و تمیز کردن بینی
- خودداری از لمس کردن چشم ها، بینی و دهان
- خودداری از تماس نزدیک با مبتلایان به بیماریهای عفونتی دستگاه تنفسی
- یکی از مهمترین راه های پیشگیری از آنفولانزای خوکی، شستن دست هاست

و مهم تر از همه اگر مبتلا به آنفولانزای خوکی شده اید یا حتی مشکوک به ابتلای به این بیماری هستید در خانه بمانید و ضمن مراجعه به پزشک، استراحت مطلق و سعی در تکمیل دوره درمان خصوصا پایین آوردن تب به هر شکل ممکن را فراموش نکنید و از تماس نزدیک با دیگران نیز خودداری کنید

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

:: چهار ماده غذایی برای مقابله با آنفولانزای خوكی ::

همانطور كه می‌دانید هر روز بر تعداد مبتلایان به آنفلوانزای A افزوده می‌شود، پس برای عدم ابتلا به این بیماری و حذف این روند، پیشگیری‌های اساسی باید صورت گیرد. در اینجا متخصصان، مصرف 4 ماده غذایی را توصیه كرده اند كه سیستم ایمنی بدن را در مقابله با این ویروس مقاوم‌تر می‌كند. مصرف هویج، قارچ، انار و چای سبز از جمله اقدامات پیشگیرانه در برابر ابتلا به آنفلوانزای نوع A یا آنفلوانزای خوكی است.

هویج

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

برای مقابله با این بیماری، هویج انتخاب مناسبی است، زیرا منبع غنی بتاكاروتن (پیش ساز ویتامین A) است و بتاكاروتن، مقاومت بدن را در مقابله با این بیماری، بالا می‌برد. طبق تحقیقات هر چه بتاكاروتن بیشتر مصرف شود، سلول‌های ایمنی بدن كه شامل سلول‌های كشنده طبیعی هستند، زیاد‌تر می‌شوند.

قارچ

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

شما حتما از شنیدن این خبر كه سس قارچ، سیستم ایمنی بدن را مقاوم می‌كند، خوشحال خواهید شد. طبق تحقیقات اخیر‌ با استفاده از قارچ، سلول‌های دفاع كننده طبیعی افزایش پیدا می‌كنند و در نتیجه سیستم ایمنی بدن مقاوم‌تر می‌شود.

انار

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

یكی از دلایلی كه از انار به عنوان میوه‌ای شگفت انگیز یاد می‌شود، داشتن خاصیت آنتی‌اكسیدانی آن است. انار بیشترین ظرفیت آنتی اكسیدانی را برای مهار یا خنثی‌سازی رادیكال‌های آزاد دارد و با داشتن این خاصیت می‌تواند با بیماری‌های مختلف از جمله آنفلوانزا، مقابله كند. اگر انار در دسترس شما نیست می‌توانید از آب انار بسته بندی شده (بدون قند و مواد افزودنی) استفاده كنید.

چای سبز

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در چای سبز نوعی آنتی اكسیدان به نام "كاتچین" وجود دارد كه می‌تواند سلول‌های ایمنی بدن را افزایش دهد و طبق تحقیقات انجام شده، این ماده روند انتشار ویروس را كند می‌كند. از دیگر تركیبات چای سبز،"ال‌تیانین" است. طبق تحقیقاتی كه در دانشگاه هاروارد انجام شده، این ماده، مقاومت سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.